Načeva
„Je jistě ještě spousta básníků v naší básnické minulosti, kteří si zaslouží, aby byli konečně vyslyšeni. Tito mnohdy outsideři si to moc zaslouží, protože opravdová poezie je jako perla v uměleckém moři. A je potřebná v našich všedních, stále více těžších a temných dnech!“
Čtyři roky od vydání alba Zdivočelí koně navazuje Monika Načeva na projekt zhudebňování básní umělců pronásledovaných minulým režimem z 60. – 80. let novinkou Jdem temným dnem. Jdem temným dnem představí deset písní s texty Šárky Smazalové, Vladimíry Čerepkové, Ivana Blatného, Jana Hanče, Pavla Zajíčka, Milana Kocha, Věry Jirousové a Egona Bondyho, jehož báseň dala i albu název.
Producenty Jdem temným dnem jsou Monika Načeva a Tomáš Vtípil, který na desce hostuje i stojí za prvním mixem. Druhý mix a master připravil Amák Golden, dlouholetý spolupracovník Načevy a její dvorní zvukař.
„Deska vznikala dva roky. Mým prvotním záměrem bylo představit tvorbu neznámých, opomíjených nebo už zapomenutých básníků skrze hudbu složenou skvělými muzikanty, kteří jsou nyní mými spoluhráči. V brněnském studiu dinn is not noise u Tomáše Vtípila jsme tvořili, rovnou vše nahrávali a také bydleli, takže jsme byli pořád ve spojení a totálně ponoření do tvorby. Měli jsme tak čas se sehrát i jako kapela.“ Vzpomíná na intenzivní natáčení Monika Načeva. Ostatně nahlédnout do procesu vzniku Jdem temným dnem nechala kapela nahlédnout i v živém záznamu písně Šaman v loňském roce.
Na albu i během živých koncertů se Načeva obklopila hudebníky z opačných pólů české alternativní scény - na bicí nástroje Zdeněk Regál Jurčík (Lvmen, Tomáš Palucha, Priessnitz, Kafka band), na klávesy Vojtěch Procházka (Vertigo, Harpreet Bansal, Freetown Quartet, Mikoo, Sisa Feher, Talaqpo) a na basovou kytaru Michal Koval (Masomlejn, Dg 307, s Načevou nahrál také album Nebe je rudý).
„Neuchopitelná tekoucí hmota, kterou nelze zkrotit, zaškatulkovat žádným žánrovým šuplíkem, ba dokonce ani pojmem alternativní dílo, jelikož svou strukturou, rozkročenou mezi Prahou, Brnem a Jeseníkem může udělat vše, co chce.“ Dodává Jurčík.
Obal desky nese nejen samotné básně, ale opět i dílo současného českého umělce. Ve spolupráci s kurátorem Ottou M. Urbanem byl osloven Siegfried Herz, který namaloval hned několik portrétů Načevy. Graficky jej zpracoval Kryštof Doležal.