Fokus Polsko

V rámci 28. ročníku festivalu jsme ve spolupráci s wrocławským klubem Firlej a Polským institutem v Praze připravili program Fokus Polsko zaměřený na kulturu našich severních sousedů.

Hudební sekce festivalu představí vítěze přehlídky Blues Aperitiv 2018, vysoce ceněnou kapelu ForsalCzęstochowe a mezi žánry se pohybující skupiny Max Bravura (elektro, punk) a Ciśnienie (post-rock, jazz), jejichž členové přijedou z Katowic a Varšavy. Katowice pak zastoupí ještě alternativní dívčí duo Omayu a směs jazzu, soulu a popu nabídne v rámci zahájení festivalu projekt Tokka z polského Těšína.
Divadelní dramaturgie přinese představení Miláček/píseň písní na motivy básnického dramatu Karoła Wojtyly, od jehož narození letos uplynulo 100 let, v podání spolku Jedl (nositelka ceny Thálie Lucie Trmíková, Václav Rašilov, Kajetán Písařovic, Martin Dohnal), a polskou pirátskou pohádku Hana Strejčková a kol: Vyprávění starého piráta.
V rámci sobotního Polského filmového dne promítneme dokument Pasy pro život režiséra a scenáristy Roberta Kaczmarka, mapující aktivity exilové diplomacie ve Švýcarsku za 2. sv. války, díky kterým se povedlo zachránit tisíce lidských životů, unikátní historický dokument Varšava: rozdělené město režiséra Erica Bednarského, příběhy ze tří zemí bývalého SSSR ve filmu Stíny impéria Karola Starnawského a celovečerní hrané filmy Studená válka režiséra Pawła Pawlikowského a Milost režiséra Jana Jakuba Kolského.
Výstavu fotografií polské fotografky a filmařky Agnieszky Traczewské z mimořádně působivého cyklu Bracha (požehnání), je v unikátní boskovické synagoze možno vidět už od 3. července a ve foyer kina Panorama je od konce července přístupná komiksová výstava Spolu v bublinách, která představí vítězné práce soutěže Polského institutu v Praze a Českého centra ve Varšavě, do níž se přihlásilo přes šedesát autorů – většinou mladých výtvarníků a scenáristů. Inspirací jim byli hrdinky a hrdinové z obou stran hranice, jejichž osudy si byly v dramatickém 20. století, kdy Češi i Poláci čelili dvěma totalitním režimům, až neuvěřitelně podobné.  Jednou z autorek podílejících se na exteriérových výtvarných instalacích ve městě bude i Gabriela Pienias.

Program doplní přednáška historika Petra Blažka přibližující spolupráci československých a polských opozičních skupin v sedmdesátých a osmdesátých let a přednáška ředitele Polského institutu v Praze Macieje Ruczaje na téma Polsko a konec 2. světové války.
Prezentace vydavatelství Jakost, které se mj. věnuje zajímavým polským titulům, bude zahrnovat i workshopy inspirované knihami polských autorů H.U.D.B.A. a Kosmos.

 

Festivalový projekt Fokus Polsko podporuje Česko-polského fórum Ministerstva zahraničních věcí ČR.