Speciální česko-německé jazzové projekty exkluzivně v Praze a v Drážďanech
Speciální česko-německé jazzové projekty připravené pro festivaly Boskovice 2021 a Boskovice 2022 na podzim exkluzivně v Praze a v Drážďanech
Součástí festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích je již řadu let česko-německá jazzová scéna v zámeckém skleníku, na jejímž půdorysu vznikají nová zajímavá hudební spojení vytvořená přímo pro festival. Letos mají jazzoví nadšenci jedinečnou možnost vidět v Praze a v Drážďanech koncertní provedení projektů Strategy of Tension, který vznikl v letošním roce, i CrossOver Quartet feat. Olicía, jenž byl přesunut kvůli loňskému podzimnímu lockdownu v Sasku.
Strategy of Tension
28. 10. blaueFABRIK, Drážďany
29. 10. Kaštan – scéna Unijazz, Praha
Agnes Ponizil – zpěv
Andrea Hofmann – housle
Hartmut Dorschner – saxofon
Ondřej Štveráček – tenor saxofon
Jan Fečo – kontrabas
Marek Urbánek – bicí
Vůdčí hudebníci projektu Ondřej Štveráček a Hartmut Dorschner nejsou v Boskovicích nováčky. „Už několikrát jsem měl možnost zúčastnit se jazzové scény v Boskovicích a poznal jsem řadu zajímavých českých hudebníků, se kterými dále spolupracuji. Jedná se bezpochyby o jeden z nejzajímavějších česko-německých projektů tohoto druhu, a to jak po umělecké, tak po dramaturgické stránce,” říká Dorschner.
Originální spojení tří českých a tří německých hudebníků nabídne soudobý jazz mezi Coltranem a freejazzem. Zazní jak kompozice a aranže Ondřeje Štveráčka a Hartmutha Dorschnera, které vznikly speciálně pro tento festivalový projekt, tak i volná improvizace.
CrossOver Quintet feat. Olicía
11. 11. Jazz Dock, Praha
12. 11. blaueFABRIK, Drážďany
Vyvrcholením jazzového programu na festivalu Boskovice 2021 byla premiéra projektu CrossOver Quintet feat. Olicía pod vedením Marka Novotného. Ani u něj se nejedná o první spolupráci s německými jazzmany vzešlou z festivalu v Boskovicích. Již před lety se zde ještě jako student seznámil s bubeníkem Demianem Kappensteinem, s nímž se od té doby během let potkal hned v několika různých projektech.
Toto spojení dvou odlišných a originálních uskupení do společného projektu vzniklo na podnět Viktora Slezáka, dramaturga jazzové scény. „Řekl mi, že jsou to skvělé hudebnice, jestli bychom spolu nechtěli něco zkusit. A ony jsou vážně fantastické!“ říká Marek Novotný. Diváci se tak mohou těšit na unikátní provedení autorských skladeb v neobvyklém složení vzniklého ansámblu.
Česko-německé jazzové setkávání podporuje Česko-německý fond budoucnosti.