Časové a nadčasové

cz
dokument
Film / Kino Panorama / 5.7. /

Neznámí hrdinové. Tajemství kufru Arnošta Valenty
režie Roman Vávra, Česko 2008, 26 min.

Příběh letce RAF, rodáka ze Svébohova u Zábřehu na Moravě, jenž byl jedním z padesáti příslušníků britského královského letectva, které gestapo zbaběle zavraždilo. Nacisté Arnoštu Valentovi (1912–1944) kladli za vinu významný podíl na přípravě a organizování slavného útěku několika podzemními tunely ze zajateckého tábora Sagan, tzv. „Velkého útěku“.
Námět a scénář k tomuto dokumentu napsal další zábřežský rodák, filmový historik a publicista Pavel Taussig (1949–2023), který pravidelně a rád od roku 2010 přijížděl na boskovický festival a seznamoval diváky s historií českého a československého filmového příběhu...


Neznámí hrdinové. Diagnóza 307: Za poezii do vězení. Pavel Zajíček
režie Zdeněk Všelicha, Jiří Fiedor, Česko 2008, 26 min. 

Básník, textař, hudebník, zakladatel souboru DG 307 a signatář Charty 77, výtvarník a příležitostný herec Pavel Zajíček (1951–2024) byl spolu s Ivanem Jirousem, Egonem Bondym a Mejlou Hlavsou považován za nejvýznamnější postavu československé nezávislé kultury. Zanechal po sobě stopu v podobě díla, které ovlivnilo celé generace mladých lidí.
„Vše, co člověk dělá a věří tomu, stojí za to. Nevím, proč to tak je. Ale v tom, že ty věci jsou, že se odehrávají, je jejich cennost,“ tvrdil Zajíček, který po návratu do vlasti neměl ani nárok na důchod, po mozkové mrtvici pak ani na ten invalidní, a tak se mu přátelé skládali na invalidní vozík, na který byl upoután. V říjnu 2023 mu bylo uděleno čestné občanství hlavního města Prahy.


Když se řekne Jiří Černý
režie Zdeněk Gawlik, Česko 2020, 52 min.

Jiří Černý (1936–2023) byl hudební legendou v opravdovém slova smyslu. Na našem hudebním poli bychom nenašli většího znalce hudby – od opery, přes pop, folk, rock – jeho znalosti a zkušenosti byly obrovské. Černého články v tehdy populárním týdeníku Mladý svět nebo Melodie byly dychtivě očekávány. Jistým způsobem formoval i hudební vkus posluchačů a čtenářů. První československá rozhlasová hitparáda Dvanáct na houpačce byla nesmírně populární. Po ukončení Houpačky z politických důvodů pořádal Jiří Černý v mnoha městech republiky pravidelně své Antidiskotéky, kde pouštěl i zakázané autory žijící v zahraničí.
Tento výjimečný člověk nezůstal pouze u hudby. Jako bývalý sportovec rozuměl mnoha sportům a dovedl o nich zasvěceně vyprávět. A další, velmi výrazná vlastnost Jiřího Černého – značně se angažoval v politice. V listopadu 1989 se účastnil zakládání Občanského fóra a v prosinci 2011 v Lucerně uváděl koncert Pocta Václavu Havlovi.
Ve filmu se ohlížel za svým profesním i soukromým životem, vysvětloval hodnotící kritéria v posuzování a prosazování hudby. K jeho osobnosti se vyjadřují celoživotní přátelé i kolegové. Jiří Černý se za šedesát let aktivní činnosti stal neodmyslitelnou součástí českého hudebního i společenského života a i ve vysokém věku oslovoval řadu generací zájemců o orientaci v hudební kultuře.

Úvod Petr Blažek.