logo-web-festival-bce-2018

5.–8. července festival pro židovskou čtvrť

Vendula Chalánková

Čtvrtek 16:00 / Výstavy

kresby, instalace / CZ

Muzeum regionu Boskovicka

Vendula Chalánková, 1981, Přerov, žije a tvoří v Troubkách

BOHUDÍK

studia:
1987-1995 Základní škola Troubky
1995-1999 Střední pedagogická škola Přerov
1999-2006 Fakulta výtvarných umění, ateliér Environment, Vladimír Merta, Marián Palla
2001 Stáž na AVU, intermediální škola Milana Knížáka, Praha
2004 Stáž v ateliéru Intermedia Václava Stratila FaVU, Brno
2004 Pobyt v Indii
2005 Stáž na Facultad de Bellas Artes de Cuenca, Španělsko

Vendula Chalánková patří k nejzajímavějším autorkám současné scény – kreslí komiksy, ilustruje, šije drobné objekty (reliéfky, pohádky a minihračky), vytváří instalace; pod značkou Zvrhlý vkus prodává předměty denní potřeby, brože, nášivky a náušnice (i když ty s ibalginem jí zakázali prodávat).

Všechna slova, která se snaží popisovat tvorbu Venduly Chalánkové, jsou poněkud nedostatečná, nicméně: autorka vychází z okolního dění, s cynismem a humorem reaguje na každodenní rituály a ustálená klišé, pracuje s trapností, banalitou a stereotypy – v komiksových stripech a instalacích jsou tak trapné situace ještě trapnější, banální výjevy ještě banálnější a stereotypní situace ještě nudnější.

Vendula Chalánková má rozpoznatelný, zdánlivě naivní, velmi stylizovaný, zářivě barevný výtvarný projev, který je milý (téměř roztomilý) na první pohled, ovšem na ten druhý (význam rozpoznávající) dokáže radikálně šokovat.

V Boskovicích bude představen výběr z dosavadní tvorby (včetně legendárního gauče) – část výstavy na arkádě Muzea regionu Boskovicka, určené mladým autorům, a další kresby, objekty a nenápadné intervence budou na různých místech spojených s festivalem. Bude do záležet na pozornosti diváka, jestli je všechny objeví.