logo-web-festival-bce-2018

festival pro židovskou čtvrť

Dnes začínáme! Slunce svítí, těšíme se na vás.

05.07.2018

Dnes začíná čtyřdenní multižánrový festival pro židovskou čtvrť Boskovice 2018. Oficiální zahájení proběhne v pět hodin v zámeckém skleníku koncertem slovenské skupiny Preβburger Klezmer Band. Festival jako takový ale začíná již mnohem dříve.

Festival „odstartuje“ projekcí vítězného dokumentu Ceny Pavla Kouteckého – Švéd v žigulíku, který je o velkých plánech a ještě větší absurditě. Další filmy ho budou následovat. V pravé poledne se k filmovým projekcím přidá hudební scéna v Panském dvoře, kde zahrají OTK, Smädný kmet, United Cans Unlimited, New Kids Underground a třicet let existence zde oslaví Dřevěné pytlí v jutových uhlích.

Čtvrteční odpoledne doplní v 16 hodin vernisáž výstav, letos celkem sedmi expozic. Svoji tvorbu a projekty zde představí Ilona Németh, Vendula Chalánková, Viktor Karlík, Václav Mergl, Jaroslav Bárta a těšit se návštěvníci můžou i na výstavu České století v komiksu s besedou Pavla Kosatíka a fotografie Olgy Havlové.

V 19 hodin se ve vnitřních prostorech Panského dvora uskuteční první festivalové divadelní představení, v podání boskovického divadla NABOSO. To zde uvede svou novou inscenaci dramatického textu současného srbského dramatika Dušana Kovačeviće. Hra s názvem Profesionál pojednává o setkání, které hlavnímu hrdinovi změní celý jeho předcházející život.

V 19.30 se rozezní hudba v synagoze. Klarinet, basklarinet a tenor saxofon Michala Hrubého, housle a koto Anny Romanovské a kontrabas Petra Tichého vytvářejí harmoničnost i nečekanost, kterou byste si neměli nechat ujít.

První festivalový večer bude již tradičně pařit blues. Zámecký skleník od 20.00 zaplní scéna Blues Alive 2018, vycházející ze stejnojmenného festivalu v Šumperku. Vystoupí kapela Bladderstones, jedna z nejstarších a také nejlepších bluesových kapel na Slovensku Bluesweiser, Band of Heysek, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, syrově špinavé bluesové písně a Jamie Marshall’s Amplified Acoustic Band. Angličan Jamie Marshall předtím, než odjel do ČR, působil více než 20 let na londýnské hudební scéně. Živě hrál s takovými osobnostmi, jako jsou Don McLean, The Blues Band, Paul Young nebo opravdová britská bluesová legenda Long John Baldry. Vlastní písničky převážně bluesového ražení prezentuje s kapelou, poskládanou z renomovaných hudebníků.

Pro děti je kromě divadelních představení a pohádek v Kině Panorama nově přichystaný „Dětský filmový stan“ ve stanovém městečku, kde se bude s pohádkami vstávat i usínat.
Ti větší se zase můžou po letech vydat (nejen) za muzikou do legendárních Sklepů, které byly v prvních ročnících pevnou součástí festivalu.
Na palouku před boskovickým hradem opět vyrostl hudebně-divadelní stan, jehož program stejně jako v minulých letech vzniká pod dramaturgickým dohledem pražské klubové kavárny Potrvá.

Více informací k programu a aktuálnímu dění najdete:
- v tištěném programu festivalu (k dostání za 25 Kč na infostánku)
- ve festivalových novinách (k dostání zdarma na infostánku a vybraných místech festivalu)
- v aplikaci Boskovice 2018, pro Android (ke stažení do mobilu na: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.lanik_mt.boskovice2015)
- zde na webu a FB :)

videospot 2018